Usluge
Pregled
Masaža
Spinalna manipulacija, HVLA tehnika
Elektroterapija
Masaža električnom rukavicom
Tretman Ergon tehnikom
Kineziterapija
Dryneedling /electro Dryneedling
Aparaturna limfna drenaža – presoterapija
Kinesiotaping
Cupping /biomagnetna terapija
NAMJEŠTANJE ŽELUCA
Pregled
Pregled predstavlja osnovu liječenja i neizostavni dio svakog fizikalnog ili manuelnog tretmana.
Uključuje detaljnu analizu i procjenu opšteg stanja dajući poseban akcenat na koštano – zglobni i mišićni sistem.
Pregled obuhvata:
Uzimanje anamneze
Historiju bolesti
Fizikalni pregled - koji podrazumijeva pregled zglobova i kičmenog stuba, pregled kože i potkožnog tkiva, pregled mišića. Posmatra se pokretljivost, osjetljivost na palpaciju, otok, temperaturu, promjena boje, tonus, mobilnost, deformiteti...
Mjerenja i testiranja pokreta zglobova i kičme, ispitivanje mišićne snage, mjerenje dužine ekstremiteta, obima ekstremiteta, analiza hoda i testiranje svakodnevnih aktivnosti.
Rehabilitacija
Rehabilitacija se provodi sa ciljem da se tijelu ili dijelu tijela vrati funkcija koja je postojala prije povrede ili oboljenja. Medicinska rehabilitacija ili osposobljavanje, u najširem smislu, znači vraćanje ili održavanje optimalnog nivoa tjelesne, psihičke i socijalne sposobnosti, u odnosu na zdravstveno stanje pacijenta, njegovim potrebama i željama kao i potrebama njegove porodice i šire socijalne zajednice. Medicinska rehabilitacija, kao humana grana, vodi računa o cjelokupnosti ljudskih aktivnosti i o kvaliteti života. Medicinska rehabilitacija se uglavnom sastoji iz fizikalne terapije i terapije pokretom (kineziterapija).
REHABILITACIJSKI PROGRAMI KOJE PROVODIMO U NAŠOJ ORDINACIJI ZA DJECU I ODRASLE
- Rehabilitacija pacijenata s artritisom
- Rehabilitacija pacijenata s ankilozantnim spondilitisom
- Rehabilitacija pacijenata s bolovima u vratu i leđima
- Rehabilitacija pacijenata s diskus hernijom
- Rehabilitacija pacijenata s artrozom kuka i koljena
- Rehabilitacija oštećenja nastalih radom na računaru
- Rehabilitacija šake i stopala
- Rehabilitacija pacijenata s osteoporozom
- Rehabilitacija nakon ugradnje totalnih endoproteza, rehabilitacija nakon prijeloma, luksacija, puknuća mišića
- Rehabilitacija sindroma prenaprezanja (bolno rame, bolna prepona, bol u peti, prenaprezanje ahilove tetive)
- Rehabilitacija sportskih povreda
- Rehabilitacija neuroloških pacijenata
- Rehabilitacija pacijenata s poremećaijima pokreta
- Rehabilitacija pacijenata s poremećajem ravnoteže
- Rehabilitacija plućnih pacijenata
- Rehabilitacija osoba starije životne dobi
- Rehabilitacija bolesnika s oštećenjem cirukacije (arterije i vene)
- Rehabilitacija djece s deformitetima kičmenog stuba
- Rehabilitacija nakon operacije tumora na dojci
- Rehabilitacija akutne i hronične boli
- Preventivni programi za očuvanje zdravlja na radnom mjestu
- Rehabilitacija kod problema sa limfom
- Rehabilitacija pacijenata sa problemima želuca i probave


Elektroterapija
Elektroterapija predstavlja primjenu struje u terapijske svrhe. Elektroterapija djeluje analgetski, smanjuje bolove, stimulativno poboljšava funkciju nerava i mišića, poboljšava cirkulaciju, smanjuje otok.
Struje koje koristimo su:
Galvanska struja
koristi se kod pareze i paralize perifernih nerava, reumatskih bolesti, bolesti krvnih sudova i poremećaji cirkulacije, postraumatski edemi…
Elektroforeza
je unošenje lijeka u organizam galvanskom strujom. Elektroforezom se mogu davati lokalni anestetici, nesteroidni aniinflamatorni lijekovi, hidrokortizon, magnezijum, kalcijum, a u nekim slučajevima antibiotik.
Dijadinamska struja DDS
se koristi kod artroze i artritisa u fazi jakih bolova, cervikalni i lumbalni sindrom, radikulopatije, neuralgije, neuritisi, distorzije, kontuzije, subluksacije, sudekov sindron, posttraumatska kontraktura, poremećaji periferne cirkulacije.
TENS
se koristi kod prisustva postoperativne boli, bola ginekološkog porijekla, zubobolja, bola u leđima, artroza, artritis, bol neuralnog porijekla, cirkulacijski poremećaji, glavobolja…
IFS-Interferentne struje sa vakum masažom
Interferentne struje se koriste za smanjenje bola i upala kod reumatskih i ortopedskih problema sa zglobovima i kičmenim stubom, a imaju jače dubinsko djelovanje zato što ostvaruju terapijski efekt u dubini tkiva.
Nervna i mišićna stimulacija
Stimulaciju koristimu za jačanje mišića, povećavnje kontrole motorike, smanjenje spastičnosti i bolova te povećavnje obima pokretljivosti
High voltage (HV) struja
HV se koristi kod prisustva miofascialne boli, ima analgetsko dejstvo, za brže zarastanje rana i jačanje mišića.
Terapijski ultrazvuk
Ovaj tip terapije koristi ultrazvučnu energiju u svrhu liječenja. Prodire 7-8 centimetara u dubinu.
Terapijski ultrazvuk djeluje na:
- povećanje rastezljivosti kolegenskog tkiva
- promjene brzine inervacije
- povećanje tolerancije na bol
- poboljšava cirkulaciju tkiva
- Primjenjuje se kod:
- mišićnog spazma
- miogeloze
- rupture mišića
- fibroza i hematoma mišića
- istegnuća tetiva
- hronične degenerativne bolesti
- artroze
- kontrakture
- tendinitisa, burzitisa
- povrede ligamenata
- kalcifikata
- razne disfunkcije mekih tkiva
- hroničnog artritisa
- ožiljnog tkiva
- adhezivnog kapsulitisa.
Ruska struja-stimulacija
Ruske struje (Kocove struje) – Ruske struje se koriste za stimulaciju zdravih mišića, za povećanje snage i poprečnog dijametra mišića. Ove struje se koriste i u slučajevima kada je zbog dužeg mirovanja nastala atrofija mišića, pa je pokret otežan ili nemoguć i kod određnog stepena skolioze za jačanje leđnih mišića. Mikrostruje – MENS – novija vrsta elektroterapije koja deluje na nivou ćelije.
Mikrostruje
Kod mikrostruja (MENS) nema pomjeranja mišića, čak nema ni osjećaja stimulacije, slično kao kod magnetoterapije. Strujni talasi djeluju na ćelijskom nivou snagom koja se mjeri u milonitim dijelovima ampera (kod funkcionalne elektrostimulacije strujni talasi se aplikuju preko elektroda do živaca koji zatim podstaknuti električnim impulsima iniciraju vibracije ili kontrakcije tretirane muskulature. Snaga struje se dozira u miliamperima – mA). Mogu se koristiti (kao i kod EMS/TENS stimulacije) samolepljive elektrode, što pojednostavljuje primjenu u svim uslovima korištenja (medicina, sport, kozmetika). Terapija MENS-om je sigurna, udobna, djelotvorna na ublažavanje ili potpuno rješavanje akutnih i hroničnih bolova, ubrzava regeneraciju oštećenog tkiva i brže zarastanje rana, uklanjanje ožiljaka, zarastanje kostiju nakon preloma., ubrzava sintezu kolagenskih vlakana što poboljšava elasticitet kože. Kod normalne primjene nema nikavih neželjenih efekata ili komplikacija.




Masaža
Masaža može predstavljati osnovnu terapiju ili biti nadopuna drugim terapijama kod određenih smetnji. Izuzetno je korisna za osobe dobroga zdravlja. Indicirana je kod bolova u leđima, probavnih smetnji, glavobolje, depresije, stresa, anksioznosti.
Upotrebljava se kod
- kontraktura ( ograničene pokretljivosti zgloba),
- mišićnih atrofija, tendinitisa ( upale tetiva),
- distorzija,
- mišićnih istegnuća,
- iščašenja.
Djeluje pozitivno kod problema sa disanjem. Melem je kod glavobolja i migrena. Pruža pomoć onima koji pate od problema s crikulacijom, grčeva, edema zglobova, teških nogu, te ublažava sve vrste reumatskih tegoba.
Masaža opušta anksiozne, nervozne osobe, osobe sklone stresu, pomaže osobi da bolje prihvati svoje vlastito tijelo, pomaže pri smanjenju naslaga masnoća, te pomaže da se osjećamo jači i čvršći. Masaža se može kombinarati sa termoterapijom, svjetlosnom terapijom, hidroterapijom, elektroterapijom i kinezioterapijom.
Masaža magičnom rukavicom pomoću struje dovodi mišićnu napetost do potpune relaksacije, smanjuje bol, poboljšava cirkulaciju, pospješuje funkcionalnost.

Cupping/Hidžama
Mnogi su benefiti Cupping terapije, koristi se u tretmanu: bolova u leđima i vratu, smanjenjuje upalu, poboljšava cirkulaciju, opušta tijelao i mišiće, ali i kao masaža. Imamo dvije vrste: suha i mokra tehnika (tzv Hidžama).
Tretman se provodu pomoću specijalnih čašica koje se apliciraju na kožu iz kojih se izvlači zrak posebnim aparatom i stvara vakum koji podiže površinski sloj kože.
Postoje i silikonske čaše gdje se vakum dozira laganim pritiskom čaše i potom se pomiče po koži izvodeći tako cupping masažu. Takva tehnika se koristi većinom na licu, ali i prilikom anticelulitnog tretmana Cupping terapijom.
Mokra tehnika (Hidžama) se izvodi tako da se čaše ostave na koži nekoliko minuta. Potom se skidaju i prave lagani površinski rezovi na koži kako bi se pustila krv. Potom se čaše vraćaju.
Crvene fleke, kao posljedica cupping teraije, obično nestaju nakon 10tak dana, postajući sve bljeđe i bljeđe.
Cupping se može koristiti kod tretmana:
- poremećaja krvi kao anemija i hemofilija
- reumatskih bolesti poput artritisa i fibromialgije
- ginekoloških i poremećaja plodnosti
- problema s kožom (ekcemi i akne)
- visokog krvnog pritiska
- migrena
- anksioznosti i depresija
- proširenih vene
NAPOMENA: Ukoliko koristite antikoagulanse (terapija za razrjeđivanje krvi) prije tretmana hidžame obavezno se posavjetujte sa svojim ljekarom.



Limfna drenaža-manuelna i aparaturna
U našoj ordinaciji nudimo manuelnu limfnu drenažu i aparaturnu (presoterapiju).
Manuelna limfna drenaža je tehnika koju koristimo da bi uspostavili ravnotežu između tečnosti u organizmu. Ručna limfna drenaža djeluje povoljno na limfni sistem, autonomni nervni sistem, senzorne puteve refleksa boli i imunološki sistem. Uklanja višak vode i proteina iz tkiva, uklanja metabolički otpad i toksine, povećava produkciju limfocita, smanjuje stres i bol, dovodi do relaksacije i povećava stepen rezistencije za odbranu protiv infekcija.
Izvodi se segmentalno,uz isti tempo i pritisak, poštivanje smjera i tačno određenim redoslijedom. Prije tretmana mjerimo obim ekstremiteta zbog evaluacije stanja nakon provedene terapije.
Određeni patološki faktori mogu poremetiti ravnotežu tečnosti što dovodi do nastanka edema. Faktori koji utiču na nastanak edema su povećanje kapilarnog hidrostatskog tlaka (prekomjerno zadržavanje soli i vode, visoki venski pritisak, zatajenje srca), hipoproteinemija (gubitak proteina u urinu, bolesti jetre, neuhranjenost), povećanje kapilarne propusnosti (bakterijske infekcije) i blokada limfnog povratka ( karcinom, infekcije, ožiljno tkivo, parazit filariasisa).
nakon povreda, hirurških zahvata ili zbog zračenja kod malignih bolesti, dolazi do prekomjernog nakupljanja tečnosti i bjelančevina u međustaničnom prostoru. To stanje nazivamo limfedem, a može se pojaviti na ekstremitetima, trupu, abdomenu, glavi, vratu i genitalijama. Ako se ne liječi, može uzrokovati hroničnu upalu i fibroze zahvaćenog tkiva.
Limfna drenaža se koristi kod mnogih patoloških procesa jer za njeno izvođenje nema mnogo kontraindikacija. Ima važnu ulogu u fizioterapiji, sportskoj medicini, rehabilitaciji i nakon terapije zračenjem, ali i u kozmetičkim tretmanima lica i tijela.
Indikacije
- limfni zastoj kao posljedica mehaničkih problema, prirođenih ili stečenih disfunkcija, hladnoće, preopterećenja i nedostatka kretanja
- limfedemi
- pareze n.facialisa i hemiplegije kao uvod u terapiju
- hronični reumatizam
- sportske povrede
- hematomi
- ožiljci
- operativni zahvati
- kozmetičko područje, detoksikacija kože
- aktivacija parasimpatikusa
- smanjenje boli
- alergijske reakcije
- opća relaksacija
- umorne i teške noge
- glavobolja i migrena
- Kontraindikacije
- maligne bolesti
- akutne infekcije bilo koje vrste
- bubrežna disfunkcija
- febrilna stanja
- akutne alergijske reakcije
- tromboza
- srčana dekompenzacija

Kinesio taping
Kinesiotaping je elastična terapeutska traka s terapijskim biomehaničkim djelovanjem. Sačinjena je od posebnog materijala koji upotrebom kinesiotaping metode omogućuje optimalne rezultate. Čim je tijelo u pokretu traka djeluje kao pumpa – stimulira limfu, cirkulaciju, ispravlja mišićni rad itd.
Metodu kinesiotape trake utemeljio je Japanac Kenzo Kase sedamdesetih godina 20. stoljeća na temelju svog kliničkog iskustva, prilikom čega je utvrdio da mnogi bolovi rezultiraju iz funkcijskih smetnji između mišića i tkiva u području zglobova i zbog međusobno narušenog balansa. Problemi također nastaju zbog nesrazmjerne snage i fleksibilnosti mišića oko zgloba. Aplikacijom Kinesiotape trake pokušava se izbalansirati nesklad između tih struktura.
Prostor između kože i mišića je smanjen te je zbog toga smanjen protok limfne tečnosti. Limfni zastoj vrši kompresiju i nadražuje receptore boli u koži, što dovodi do lokalnog stvaranja boli.
Aplikacijom kinesiotape trake pokušava se izbalansirati nesklad između tih struktura. Traka se postavlja kada je mišić istegnut što dovodi do stvaranja nabora na koži kada se mišić vrati u svoje “normalno” stanje što omogućuje da mišić i potkožno tkivo imaju više prostora, radi čega se vrši normalan protok limfe, dolazi do bolje cirkulacije, smanjuje se bol i omogućuje brži oporavak. Postoje različite aplikacije kinesiotape trake, a zavise o problemu kojeg pacijent ima i što želimo postići s tom aplikacijom.
Glavne funkcije Kinesiotape trake:
Podržava mišiće, poboljšava mišićnu kontrakciju kod oslabljenog mišića i poboljšava funkciju mišića, umanjuje mišićni zamor, umanjuje grčeve i nastanak mišićnih povreda, povećava opseg pokreta, poboljšava protok tjelesnih tekućina, poboljšava krvnu i limfnu cirkulaciju, smanjuje upalne procese i reducira bol, koriguje položaj zglobova i ispravlja nesrazmjer uzrokovan spazmom i skraćenjem mišića.
Postoje četiri načina postavljana traka:
- Kod povišenog ili sniženog tonusa i kod povrede mišića (normalizacija tonusa, smanjenje boli, povećanje elastičnosti)
- Kod povrede ligamenata i tetiva (smanjenje boli, povećanje elastičnosti),
- Korekcijsko postavljanje trake (korekcija funkcije, posture, fascije, patele),
- Protok limfe (podizanje kože, bolji protok limfe, smanjenje edema).

Namještanje želuca
Problemi sa želucem danas su sve češći, kako kod mladih tako i kod starijih osoba. Mogu nastati kao posljedica prevelikog stresa, podizanja tereta, nepravilne ishrane, naglog mršavljenja…
Najčešći simptomi koji se javljaju kod problema sa želucem su:
- Problemi s probavom (spora probava, nadutost i plinovi)
- Pritisak i bol u prsima
- Problemi s disanjem
- Otežano gutanje
- Štucanje, podrigivanje
- Nepravilan rad srca
- Bol u vratnim mišičima i glavobolje
- Osjećaj težine u želudcu nakon jela
- Nervoza i anksioznost
NAMJEŠTANJE ŽELUCA je provjerena, sigurna, neinvazivna, manualna tehnika gdje se specijalnom masažom određenih točaka na tijelu (akupresurom) želudac spušta odnosno vraća na svoje prirodno mjesto u abdomenu. oslobađjaju se triger tačke u abdominalnoj regiji i na leđima kako bi spriječli vraćanje simptoma. Oslobađa se dijafragma i interkostalni mišići kako bi se povećao kapacitet pluća i mobilnost grudnog koša pri disanju.
Naša tehnika namještanja želuca se pokazala vrlo uspješnom, međutim rezultati mogu zavisiti od opšteg psihofizičkog stanja, dužini trajanja problema, te samom načinu života.
Ergon Iastm
IASTM (Instrument assisted soft tissue mobilization) je tehnika opuštanja mišića, ligamenata i fascija pomoću metalnih instrumenata. Tehnika postoji već hiljadama godina (koristila se još u drevnoj kineskoj medicini), a u novije doba naučnici su radili istraživanja kako bi razvili naprednije instrumente koji će dati bolje rezultate.
Danas je IASTM neizostavna tehnika u svim boljim svjetskim klinikama i sportskim klubovima. Tehnika se koristi za brzo opuštanje mekih tkiva te se zbog toga najviše koristi u sportu gdje je potreban instant rezultat.
Koristi se ne samo kao tretman boli ili povrede, već i za rješavanja ograničenog obima pokreta uzrokovanog problemom mekih tkiva. Korištenje IASTM tehnike u zadnjih pet godina rapidno raste zbog zadovoljstva pacijenata i praktičara koji takvu uslugu pružaju, ali i brojnih istraživanja koja su pokazala brojne benefite i efikasnost IASTM metode. IASTM se koristi za stimulaciju zacjeljivanja oštećenog tkiva, odgovor tijela i centralnog nervnog sistema na podražaj s ciljem opuštanja mišića, tretiranja povreda ili oslobađanje ograničenog pokreta.


Spinalna manipulacija (HVLA tehnika)
sastoje se od brzih i preciznih mobilizacija apliciranih na jedan zglobni segment u njegovom fiziološkom obimu pokreta, bez prelaženja anatomske granice zgloba.
HVLA u prevodu znači HIGH-visoka, VELOCITY-brzina, AMPLITUDE-amplituda.
Klasična manipulacija HVLA tehnikama, kada nema kontraindikacija, nam omogućava:
Oslobađanje endorfina, neurotransmitera koji proizvodi hipofiza te koji imaju jak anti-inflamatorni efekat te takođe ublažavaju bol
Smanjenje bola pomoću neuralnih refleksa
Artikularno-zglobno rasterećenje te u manjoj mjeri mehaničke efekte

Alipašina 127, Sarajevo